Hírek,  Magazin

Megtanulhat-e a állatkertben született hiúz a vadonban élni?

A német feketefenyvesben, ahogy a ketrec ajtaja kinyílik, a hiúz szimatolni kezd, ellenőrzi a környezetét, majd óvatosan megteszi első lépéseit a szabadság felé. Ez a hiúz a Cornwallban található állatkertből származik, és ő lehet az első olyan brit állatkertben született macska, amelyet sikeresen visszaengednek a vadonba. Az állatkertekben született és nevelt állatok ritkán kerülnek vissza a természetbe, mivel általában nem rendelkeznek a túléléshez szükséges képességekkel, vagy túlságosan hozzászoktak az emberi interakcióhoz. Azonban az európai szaporítóprogramban tapasztalható nőstény hiúzok hiánya miatt különös kérést fogalmaztak meg a Newquay Állatkert hiúza iránt. Az állatot Németországba szállították, ahol a következő hónapokban egy kerítésen belül figyelik majd, hogy fel tud-e készülni a vadon kihívásaira.

A BBC riporterei is követték az eseményeket, amikor a hiúzt egy teherautóra rakták, hogy elinduljon Dél-Németország felé. Két nappal később a németországi helyszínen voltak, ahol megfigyelték, ahogy a hiúz óvatosan belépett az új, 1200 négyzetméteres kifutójába. John Meek, a Newquay Állatkert munkatársa szintén jelen volt, és elmondta, hogy megérintette a pillanat. „Nagy fiú vagyok, de pár könnycsepp gördült le az arcomon” – mondta. „Ma már az állatkertek nem az állatok ketrecben tartásáról szólnak. Az állatkertek a megőrzésért vannak. És ez most a megőrzés aktív példája.”

Európa erdeiben már több ezer hiúz él vadon, de folyamatosan dolgoznak azon, hogy új egyedeket vezessenek be, ezzel növelve a genetikai sokféleséget, különösen Közép-Európában. Bár a hiúzokat nem hivatalosan „nagy macskáknak” kategorizálják, a eurázsiai hiúz akár 30 kilogrammra is megnőhet, és szarvasokat vadászik táplálékért. Az Egyesült Királyságban egykor őshonosnak számítottak, de több száz évvel ezelőtt kipusztultak, és mivel a brit szarvaspopulációk rekordszámúak, egyre többen követelik visszavezetésüket.

Dina Gebhardt, a Berni Állatkert hiúzszaporító koordinátora mosolyogva mondta el, hogy ő az, aki SOS-t küldött a Newquay hiúzért. Az ő feladata, hogy összepárosítsa a nőstény és hím hiúzokat az egész kontinensen, valamint új otthont találjon az utódoknak. Dina elmondta, hogy a természetünk nagyon fragmentált, ami a vasutak, utcák és városok miatt alakult ki, és ez akadályokat teremtett a hiúzok számára, ami inbredéshez vezetett. Az ő feladata, hogy olyan fiatal, fogságban nevelt hiúzokat találjon, akiket be lehet vezetni a vadonba, hogy növeljék a számukat és javítsák a genetikai keveredést.

Ám tavaly, Dina nagy csalódására, rendkívül sok hím hiúz született. A sikeres visszavadítási programhoz sokkal inkább nőstényekre van szükség. Ezért Dina felkereste a Newquay Állatkert vezetőjét, hogy megtudja, elérhető-e a kétéves nőstény hiúz. „Természetesen azonnal igent mondtunk, ez az, amit szívesen tennénk” – mondta John Meek. A következő hónapokban a hiúzt figyelni fogják, hogy kiderüljön, rendelkezik-e a vadonban való élethez szükséges képességekkel. A préda elfogása és megölése nem tűnik problémának. „Ha ismered a macskákat, tudod, hogy még egy olyan macska is, amely egész életét egy szobában töltötte, ha kimegy, képes lesz megölni egy madarat vagy egy egeret” – mondta Eva Klebelsberg, a Baden-Württemberg hiúzvisszavezetési programjának vezetője.

Az egyik legfontosabb kérdés a Newquay hiúz jövőjével kapcsolatban az emberi kapcsolata lesz. Mivel egész életét rácsok mögött töltötte, és gondozói etették, bizonyítania kell, hogy nem fog keresni emberi interakciót. „Közép-Európa nagyon zsúfolt, és nem sok olyan hely van, ahol elég tér van nagyobb állatok számára” – mondta Dr. Marco Roller, a karlsruhei állatkert vezetője. „Nem akarunk ember-állat konfliktusokat. Számunkra fontos, hogy ne legyenek agresszív vagy kíváncsi állatok, amelyek városokban vagy emberi települések közelében közlekednek.”

A Newquay hiúz sorsáról a nyár végén születik döntés, miután több hónapon át figyelemmel kísérik. Ez a projekt nem csupán az állat életéről szól, hanem egyúttal a természet megőrzésének és helyreállításának egy fontos lépése is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c8074ry1yr5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük