Hírek,  Tech

Ki nyeri a versenyt a humanoid robotok fejlesztésében?

Egy ragyogó tavaszi reggel van Hannoverben, Németországban, ahol éppen egy robotot készülök megismerni. A Unitree, egy kínai cég által épített G1 humanoid robotot fogom meglátogatni a Hannoveri Vásáron, amely a világ egyik legnagyobb ipari kiállítása. A G1 körülbelül 130 centiméter magas, így kisebb és megfizethetőbb, mint a piacon lévő többi humanoid robot. Különleges mozgásképessége és ügyessége miatt olyan videók készültek róla, ahol táncot jár vagy harcművészeti bemutatókat tart, amelyek az interneten gyorsan elterjedtek. A mai napon a G1-et Pedro Zheng, a Unitree értékesítési menedzsere távirányítással irányítja. Elmondja, hogy a vásárlóknak minden G1-et programozniuk kell az autonóm funkciókhoz. A járókelők megállnak, hogy interakcióba lépjenek a G1-el, ami nem mondható el sok más gépről, amelyeket a tágas konferenciateremben bemutatnak. Kinyújtják a kezüket, hogy kezet fogjanak vele, hirtelen mozdulatokat tesznek, hogy lássák, reagál-e, nevetnek, amikor a G1 integet vagy hátrabiccent, és elnézést kérnek, ha véletlenül nekiütköznek. Van valami az emberi alakjában, ami, bár félelmetes, mégis megnyugtatja az embereket.

A Unitree csak egy a sok cég közül, amely világszerte humanoid robotokat fejleszt. A potenciál óriási: a vállalkozások számára olyan munkaerőt ígér, amelynek nincs szüksége szabadságra vagy fizetésemelésre. Emellett a legjobb háztartási eszköz lehetne, hiszen ki ne szeretne egy gépet, amely elvégzi a mosást és a mosogatógép bepakolását? Azonban a technológia még messze van attól, hogy elérje ezt a célt. Miközben a robotkarok és mobil robotok évtizedek óta elterjedtek a gyárakban és raktárakban, ezekben a munkakörnyezetekben a körülmények kontrollálhatóak, és a munkavállalók biztonsága is biztosítható. Az emberi formájú robotok bevezetése egy kiszámíthatatlanabb környezetbe, mint például egy étterem vagy egy otthon, sokkal nehezebb feladat.

Ahhoz, hogy a humanoid robotok hasznosak legyenek, erősnek kell lenniük, ám ez potenciálisan veszélyes is lehet – egy rossz pillanatban való elesés súlyos következményekkel járhat. Rengeteg munka vár még arra, hogy kifejlesszék azt a mesterséges intelligenciát, amely irányítaná ezeket a gépeket. „A mesterséges intelligencia még nem érte el a áttörési pillanatot” – mondta egy Unitree szóvivője a BBC-nek. „A mai robotok AI-ja számára a logikai gondolkodás és a bonyolult feladatok logikai módon történő megértése kihívást jelent.” Jelenleg a G1-et kutatóintézeteknek és technológiai cégeknek értékesítik, akik a Unitree nyílt forráskódú szoftverét használhatják fejlesztéseikhez. Jelenleg a vállalkozók a gyárak és raktárak humanoid robotjaira összpontosítanak. Az egyik legismertebb ezek közül Elon Musk, akinek autógyára, a Tesla, egy humanoid robotot fejleszt, amelyet Optimusnak hívnak. Januárban Musk azt mondta, hogy „több ezer” robotot fognak építeni ebben az évben, és azt várja, hogy „hasznos dolgokat” fognak végezni a Tesla gyáraiban.

Más autógyártók is hasonló úton haladnak. A BMW nemrégiben humanoid robotokat mutatott be egy amerikai gyárban, míg a dél-koreai Hyundai több tízezer robotot rendelt a Boston Dynamics-tól, a robotcégtől, amelyet 2021-ben vásároltak meg. Thomas Andersson, az STIQ kutatócég alapítója 49 olyan céget követ nyomon, amelyek humanoid robotokat fejlesztenek – azokat, amelyek két karjuk és lábuk van. Ha a definíciót szélesítjük, és olyan robotokat is figyelembe veszünk, amelyek két karral rendelkeznek, de kerekeken mozognak, akkor már több mint 100 céget vizsgál. Andersson úgy véli, a kínai cégek valószínűleg dominálni fognak a piacon. „A kínai robotikai ellátási lánc és az egész ökoszisztéma hatalmas, és nagyon könnyű fejlesztéseket végezni és kutatás-fejlesztést folytatni” – mondta. A Unitree ezt az előnyt hangsúlyozza: a G1 ára (robotokhoz képest) kedvező, 16 000 dollár (kb. 12 500 font). Andersson rámutat arra is, hogy a befektetések Ázsiai országokat részesítenek előnyben. Egy friss STIQ jelentés szerint a humanoid robotokhoz szükséges összes finanszírozás közel 60%-a Ázsiában került előteremtésre, míg az Egyesült Államok a fennmaradó részét vonzotta. A kínai cégeknek emellett állami és helyi kormányzati támogatás is rendelkezésükre áll. Például Sanghajban van egy államilag támogatott robotképző központ, ahol tucatnyi humanoid robot tanul feladatokat végezni.

De hogyan versenyezhetnek az amerikai és európai robotgyártók ezzel? A bristoli Bren Pierce három robotikai céget alapított, és legújabb vállalkozása, a Kinisi, most dobta piacra a KR1 robotot. Míg a robotot az Egyesült Királyságban tervezték és fejlesztették, gyártása Ázsiában történik. „Az amerikai vagy európai cégek problémája az, hogy először minden alkatrészt Kínából kell beszerezniük. „Ezért akkor már értelmetlen megvenni a motorokat, akkumulátorokat, ellenállásokat, majd azokat átszállítani a világ másik felére, amikor mindezt a forrásnál is összeszerelheted, ami Ázsiában található” – mondta Pierce. A KR1 gyártása során igyekszik a költségeket alacsonyan tartani azzal, hogy nem a teljes humanoid formát célozza meg. A raktárak és gyárak számára tervezett KR1-nek nincsenek lábai. „Mindezek a helyek sima padlóval rendelkeznek. Miért akarnád a bonyolult formafaktort, amikor egyszerűen egy mobil alapra is helyezheted?” – kérdezi. A KR1 lehetőség szerint tömeggyártott alkatrészekből készül – a kerekek ugyanolyanok, mint amilyeneket egy elektromos rollerhez használnak. „Az én filozófiám az, hogy vásárolj meg annyi dolgot, amennyit csak tudsz a piacon” – mondja. „Tehát minden motorunk, akkumulátorunk, számítógépünk, kameránk kereskedelmi forgalomban kapható, tömegtermelt alkatrész.”

Mint versenytársai a Unitree-nál, Pierce is úgy véli, hogy az igazi „titkos összetevő” a szoftver, amely lehetővé teszi a robot számára, hogy együttműködjön az emberekkel. „Sok cég nagyon fejlett robotokat mutat be, de aztán szükség van egy doktori fokozatra a robotika terén ahhoz, hogy telepíteni és használni tudják őket. „Amit mi tervezünk, az egy nagyon könnyen használható robot, amelyet a raktár vagy gyár átlagos munkavállalója pár órán belül megtanulhat használni” – mondja Pierce. Hozzátette, hogy a KR1

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62jxdxng7do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük