
Angliában tízéves csúcson a vízszennyezés, figyelmeztetnek a aktivisták
Az Egyesült Királyság víz- és szennyvízkezelő cégei által rögzített szennyezési események száma az utóbbi tíz év legmagasabb szintjére emelkedett, derült ki a környezetvédelmi aktivisták által megszerzett adatokból. A Surfers Against Sewage nevű szervezet a Környezetvédelmi Ügynökség (Environment Agency) adataira hivatkozva állította, hogy az incidensek száma több mint kétszerese a kitűzött célnak. Ezek a szennyezések komoly károkat okozhatnak a vadvilágban, és egészségügyi problémákat jelenthetnek azok számára, akik az Egyesült Királyság folyóit és tengereit használják. A Water UK, az Egyesült Királyság víz- és szennyvízkezelő cégeit képviselő szakmai szövetség bejelentette, hogy a cégek 12 milliárd fontnyi beruházást terveznek a szennyezések csökkentésére az évtized végéig.
A Környezetvédelmi Ügynökség évente nemcsak a szennyvízszivárgások összesített számát rögzíti, hanem a szennyezési események számát is, amelyek valószínűleg súlyos károkat okoznak a vadvilágban és az emberek egészségében. Nyolc évvel ezelőtt a Környezetvédelmi Ügynökség megjegyezte, hogy a vízszektor nem tesz eleget a szennyezési események csökkentésére tett kötelezettségvállalásának, ami „lelkiismeretlen” állapotot teremtett a helyi közösségek számára, és árnyékot vetett a folyókra és a strandokra. Az iparág számára kitűzött cél az volt, hogy 2025-re 40%-kal csökkentse a szennyezési események számát a 2016-os szinthez képest. Az utolsó, nyilvánosan elérhető adatokat 2023 végéig rögzítették, de a Surfers Against Sewage egy Információszabadságról szóló kérelem keretében megszerezte az adatokat 2025 elejéig. Ezek az adatok azt mutatták, hogy tavaly 2487 szennyezési eseményt regisztráltak, ami 31%-os növekedést jelent a 2016-os szinthez képest, és majdnem kétszerese az eredeti Környezetvédelmi Ügynökségi célnak.
Giles Bristow, a Surfers Against Sewage vezérigazgatója kijelentette: „A vízipar folyamatosan kudarcot vall, kudarcot vall és újra kudarcot vall.” Hangsúlyozta, hogy szükség van a rendszer reformjára, amely „elsődlegesen a közegészségügyet és az ügyféltől elvárt értéket helyezi előtérbe, és egészséges tengerpartokat, folyókat és tavakat biztosít.” A Water UK a felfedezésekre reagálva kijelentette, hogy az iparág kilenc, Angliában szennyvízkezeléssel foglalkozó cégét képviseli. Az iparági szövetség megjegyezte: „Világosan kifejeztük, hogy a vízrendszer nem működik, és támogatjuk az Független Vízbizottságot, amely az iparág szabályozásának minden aspektusát megvizsgálja.” Hozzátették, hogy „soha nem elfogadható a szennyvízszivárgás”, és a vízszolgáltatók 12 milliárd fontot fektetnek be annak érdekében, hogy 2030-ra a viharok során keletkező szennyvízszivárgásokat közel felére csökkentsék.
A beruházás nagy része várhatóan a vízdíjak emeléséből származik, amely már ezen a hónapon életbe lépett. Az iparági szabályozó, az Ofwat lehetővé tette a vízszolgáltatók számára, hogy az elkövetkező öt évben átlagosan 31 fonttal emeljék a díjakat, de ezek a növekedések nem tartalmazzák az inflációt, ami azt jelenti, hogy a tényleges vízdíjak valószínűleg magasabbak lesznek. A Vízbizottság egy független felülvizsgálat, amelyet a kormány hozott létre, hogy különböző szabályozási módokat vizsgáljon meg az iparágban, miután a közvélemény egyre növekvő elégedetlenségét tapasztalták a vízszolgáltatók teljesítményével kapcsolatban. Sir Jon Cunliffe, a Bizottság elnöke, aki korábban a Bank of England alelnöke volt, arra hívja fel a közönséget, hogy a jövő héten még küldjék el észrevételeiket.
A Darlington Borough Council célja, hogy 2040-re javítsa zöld területeit, de nem minden tanácstag ért egyet ezzel a tervvel. A tanács szavazott azzal kapcsolatban, hogy ellenáll a repülőtér terveinek, amelyek az évi 50,000-ről 70,000-re emelnék a járatok számát. A Finding Nemo című film által népszerűvé vált halak méretük csökkentésével próbálnak alkalmazkodni a tengeri hőhullámokhoz. A Beach Buddies csoport takarítóanyagokat oszt ki a 18:00 BST-től kezdődő önkénteseknek. A Natural Resources Wales bejelentette, hogy „jelentős változásokon és kihívásokon ment keresztül”.

