Gazdaság,  Hírek

Inflációs válság: Kevesebb pénz a hónap végén és a kisebb boltok sorsa

Az Egyesült Királyságban az infláció mértéke áprilisban 3,5%-ra emelkedett az előző évhez képest, ami jelentősen meghaladja a várakozásokat. Az infláció drámai növekedését legfőképpen a háztartási költségek, mint például a gáz, az elektromosság és különösen a vízdíjak emelkedése okozta. Bár a minimálbér és egyes szociális juttatások áprilisban emelkedtek, sok ember számára ezek az emelkedések nem elegendőek a mindennapi megélhetési költségek fedezésére.

A BBC-hez eljutott információk alapján sokan küzdenek a megélhetés növekvő költségeivel. Tracy McGuigan-Haigh, egy 47 éves nő, aki kiskereskedelemben dolgozik, elmondta, hogy a mindennapi termékek ára egyszerűen „túl magasra szökött”. Tracy egyedül neveli 11 éves lányát, és havi 1200 fontot keres, emellett körülbelül 400 fontot kap egyetemes juttatásként. Azonban ez az összeg nem elegendő a mindennapi kiadások fedezésére. „Még költségvetés mellett is, a szupermarket vásárlás egyre drágább” – mondta. „Régebben 40 fontnyi ételt tudtam vásárolni egy bevásárlókocsival. Most pedig már a kosaram sem telik meg, annyit el tudok hozni a karomban.” A folyamatosan emelkedő árakkal való megküzdés számára állandó küzdelmet jelent. „Annyira sok mindent próbáltam egyensúlyban tartani, hogy már nem tudom, mit ejtettem el” – fogalmazott Tracy. „Valaki azt mondja, hogy ‘jobb lesz’, de ha most javul is a helyzet, mi a támogatás azoknak, akik a padlón vannak?”

Ieuan Hood, háromgyerekes, egyedülálló apaként rendkívül precíz a pénzügyeivel, pontosan tudja, hová megy el minden fillér. A 30 éves férfi, aki teljes munkaidőben dolgozik egy híváskezelő központban Huddersfield közelében, elmondta, hogy ő is kap egyetemes juttatást a munkabére mellé. A juttatása áprilisban 1,7%-kal emelkedett, de ez a növekedés a magasabb számlák miatt szinte el is tűnt. „Mintha meg sem történt volna” – jegyezte meg Ieuan. Havi bérét körülbelül 1600 fontra becsüli, ami az egyetemes juttatással 2500 fontra emelkedik, és ezen felül 240 fontot kap gyermekjuttatásként. „Ha hangosan mondom, sok pénznek tűnik” – mondta. „De az első számla, amit minden hónapban kifizetek, a gyermekgondozási díj, ami 1700 font. A bérleti díj 500 font, az élelmiszer vásárlás körülbelül 700 font, a közlekedés 150 font. Ezen kívül vannak vízdíjak, energia díjak, tévé, telefon és helyi adók. Mire mindezt kifizetem, vannak hónapok, amikor tényleg nem marad semmim.”

Peter Murphy, egy 80 éves stockporti férfi, aki kicsi tanári nyugdíjjal, állami nyugdíjjal és fő BT nyugdíjjal rendelkezik, körülbelül 25 ezer font éves jövedelemmel bír. A megélhetési költségek emelkedése miatt ő és felesége kénytelenek voltak lemondani a külföldi nyaralásokról. Peter a BBC-nek elmondta, hogy az infláció „minden évben szegényebbé teszi”. „Csak annyit tudok költeni, amennyim van” – mondta. „A tanári nyugdíjam és a BT nyugdíjam áprilisban 1,8%-kal emelkedett. A BT szélessávú szerződésem 3%-kal emelkedett, plusz az infláció, akárcsak a mobil szerződésem és minden egyéb szerződésem. Ráadásul a szolgáltatási szint is csökkent, például a roaming.” Peter szerint az olyan szabályozó hatóságok, mint az Ofcom „rendelkeznek a hatalommal, hogy megakadályozzák ezeket a közelmúltbeli gyakorlatokat, de nem teszik”.

A költségvetési hiány, vagyis a kiadások és az adóbevételek közötti különbség 20,2 milliárd fontra nőtt, ami 1 milliárd fonttal több, mint tavaly áprilisban. Az állam a napi kiadások és a hosszú távú infrastrukturális projektek finanszírozására kölcsönöz. A számlák, élelmiszerárak és szolgáltatások költségei folyamatosan emelkednek, de van némi jó hír is. A miniszterelnök-helyettes hivatala a tavaszi nyilatkozat előtt küldött egy értesítést. Az új kereskedelmi megállapodások növelni fogják a gazdasági növekedést, mondta a pénzügyminiszter, miközben a Közel-Kelet felé irányítja a figyelmét.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8nndp9l8po

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük