Hírek,  Mindennapok

Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben

Az izraeli biztonsági erők kedden három, az ENSZ palesztin menekülteknek szánt ügynöksége, az UNRWA által működtetett iskolát zártak be Jeruzsálem keleti részén, amelyet Izrael annektált. A Shuafat menekülttáborban található iskolákban több száz palesztin diákot küldtek haza, alig hogy az órák megkezdődtek. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa, durva jogsértésnek minősítette a lépést, mondván, hogy az izraeli hatóságok tagadják a gyerekek alapvető jogát a tanuláshoz, és figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot.

Az izraeli kormány már korábban bevezetett egy tilalmat az UNRWA működésére, amelyet azzal indokoltak, hogy az ügynökséget a Hamasz infiltrálta. Az UNRWA határozottan tagadta ezt a vádaskodást, és hangsúlyozta, hogy pártatlan intézményként működik. A hírek szerint videofelvételeken látható, ahogy a lányok, egyenruhában, ölelik egymást az iskola előtt, miután izraeli erők érkeztek a helyszínre. Az iskola falára kifüggesztett záróparancs szerint „tilos az oktatási intézmények működtetése, tanárok, oktatói vagy bármilyen más személyzet alkalmazása, valamint a diákok befogadása vagy belépésük engedélyezése ezen intézménybe”.

Az UNRWA közleménye szerint több mint 550, hat és tizöt éves kor közötti diák tartózkodott az iskolákban, és az ügynökség egyik munkatársát letartóztatták, amit az ügynökség nyugat-jordániai vezetője „traumatikus élménynek” nevezett a fiatal gyermekek számára, akiknek az oktatáshoz való hozzáférése közvetlen veszélyben van. Az UNRWA emellett jelezte, hogy az izraeli rendőrség más három iskolánál is jelen volt Jeruzsálem keleti részén, ami arra kényszerítette azokat is, hogy elküldjék a diákokat.

Lazzarini az X közösségi médiában megjegyezte, hogy az iskolák lerohanása és bezárása egyértelmű figyelmen kívül hagyása a nemzetközi jognak. „Ezek az iskolák az Egyesült Nemzetek szent helyei” – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy az izraeli hatóságok, a múlt hónapban kibocsátott záróparancsok végrehajtásával, megfosztják a palesztin gyerekeket alapvető tanulási joguktól. Az UNRWA iskoláinak nyitva kell maradniuk, hogy megvédjék egy egész generáció jövőjét.

A Palesztin Hatóság, amely a nyugat-jordániai izraeli ellenőrzés alatt nem álló területeket kormányozza, úgy nyilatkozott, hogy a lépés sérti a gyerekek oktatáshoz való jogát. A brit konzulátus Jeruzsálemben kifejezte, hogy az Egyesült Királyság, az EU, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolák ellen kiadott záróparancsokat, és szolidaritását fejezte ki a diákok, szülők és tanárok felé.

Az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén az ENSZ Közgyűlésének mandátuma alapján. Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog értelmében lehetőséget kell biztosítania minden olyan intézmény működésére, amely a gyermekek oktatásával foglalkozik. Tavaly Izrael parlamentje olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli hivatalnokok kapcsolatfelvételét az UNRWA-val, valamint az ügynökség tevékenységét izraeli területen.

Izrael 1967-ben foglalta el Jeruzsálem keleti részét, valamint a nyugat-jordáni területeket a Közel-Kelet háborújában. Az ország 1980-ban lényegében annektálta Jeruzsálem keleti részét, ami a nemzetközi közösség többsége által nem elismert lépés, és Izrael az egész várost a fővárosának tekinti. A palesztinok Jeruzsálem keleti részét a jövőbeli államuk fővárosának látják. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Jeruzsálem keleti részén, a 390 000 palesztinnal együtt. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja ezeket a telepeket a nemzetközi jog szerint, amit az Igazságügyi Nemzetközi Bíróság tavalyi tanácsadó véleménye is megerősít, bár Izrael vitatja ezt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqxej00w3wno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük