
Tropicalis erdők pusztulása soha nem látott sebességgel nőtt tavaly
A világ trópusi erdeinek helyzete aggasztóan romlik, hiszen a legfrissebb műholdas elemzések szerint a tavalyi évben soha nem látott ütemben tűntek el ezek a létfontosságú ökoszisztémák. A kutatók becslése szerint 2024-ben 67 000 négyzetkilométer, azaz körülbelül Írország területének megfelelő mennyiségű, érintetlen, ősi erdő vált eltűntté. Ez naponta körülbelül 18 futballpályányi terület elvesztését jelenti, és a legfőbb ok a tüzek voltak, amelyek most először felülmúlták a mezőgazdasági célú területkisajátítást. Különösen súlyosan érintette az Amazonas térségét a rekordméretű aszály, amely az éghajlatváltozás következményeként alakult ki.
Mindazonáltal Délkelet-Ázsiában pozitív fejleményekről számoltak be, ahol a kormányzati intézkedések segítettek csökkenteni az erdővesztést. A trópusi esőerdők hatalmas mennyiségű szén-dioxidot tárolnak a talajban és a fák törzseiben, és a legújabb globális adatok új kérdéseket vetnek fel az ökoszisztémák ellenállóságával kapcsolatban a globális felmelegedés fényében. Számos kutató aggódik amiatt, hogy egyes erdők, például az Amazonas egyes részei közelíthetnek egy „küszöbponthoz”, amely után visszafordíthatatlan hanyatlás következhet be. Matthew Hansen professzor, a Marylandi Egyetem GLAD laboratóriumának társigazgatója „félelmetesnek” nevezte az új eredményeket, és figyelmeztetett az erdőkből szavannás területekké való átalakulás lehetőségére. „Ez még mindig egy elmélet, de a számadatokat nézve egyre valószínűbbnek tűnik” – tette hozzá.
Egy külön tanulmány, amelyet a múlt héten publikáltak, hasonló figyelmeztetést adott a lehetséges jelentős erdőhullásról az Amazonasban, amennyiben a globális felmelegedés meghaladja az 1,5 Celsius-fokos nemzetközi célértéket. Ez nemcsak a legbiodiverzebb élőhelyek élővilágát fenyegeti, hanem súlyos következményekkel is járhat a globális klímára nézve. Az Amazonas az utóbbi évtizedekben védelmező szerepet játszott, hiszen több szén-dioxidot nyelt el, mint amennyit kibocsátott. Az erdők tüzelése viszont hatalmas mennyiségű szén-dioxidot szabadít fel, ami csak súlyosbítja a felmelegedést.
A 2023-24-es időszakban az Amazonas rekordméretű aszállyal küzdött, amelyet a klímaváltozás és a természetes El Niño időjárási mintázat okozott. A tüzek sok esetben szándékosan gyújtották meg azokat a területeket, amelyeket mezőgazdasági célokra akartak felszabadítani, ami megnehezíti a probléma gyökerének azonosítását. Az aszály viszont kedvező körülményeket teremtett a tüzek terjedéséhez, Brazíliát és Bolíviát különösen súlyosan érintve. A kutatók megállapították, hogy a világ trópusi erdeinek rekord mértékű eltűnése összesen 3,1 milliárd tonna üvegházhatású gázt bocsátott ki, ami körülbelül megegyezik az Európai Unió kibocsátásával.
Délkelet-Ázsia azonban a globális trenddel ellentétben javuló tendenciát mutatott. Indonéziában a primer erdők területvesztése 11%-kal csökkent 2023-hoz képest, annak ellenére, hogy aszályos körülmények uralkodtak. Ezt a sikeres kormányzati és közösségi intézkedéseknek, például a „tűzgyújtás tilalmának” betartatásának tulajdonítják. Elizabeth Goldman, a Global Forest Watch projekt társigazgatója szerint Indonézia pozitív példaként szolgál a 2024-es adatokban. A politikai akarat kulcsfontosságú a sikerhez, amelyet Gabriel Labbate, az ENSZ erdővédelmi programjának klímaváltozás-mitigation szekciójának vezetője is megerősített.
Bár Délkelet-Ázsia előrehaladása biztató, Hansen professzor figyelmeztetett, hogy a brazil erdővesztés ingadozásai azt mutatják, hogy a védelmi politikáknak következetesnek kell lenniük a fenntartható erdővédelem érdekében. A kutatók egyetértenek abban, hogy a COP30-as ENSZ klímacsúcs, amelyet az Amazonasban tartanak, döntő jelentőségű lesz az erdővédelmi intézkedések megosztásában és népszerűsítésében. Az egyik javaslat az, hogy a trópusi erdőket védő országokat kifizetésekkel támogassák. A részletek még kidolgozás alatt állnak, de Rod Taylor szerint ígéretes megoldás lehet, amely segít megoldani azt az alapvető problémát, hogy jelenleg több pénzt lehet keresni az erdők kiirtásával, mint azok megőrzésével.

