Hírek,  Magazin

Titanic felfedezések: új részletek a hajó végső óráiról

A Titanic tragédiáját érintő legújabb kutatások új fényt vetettek a híres hajó végső óráira. A kutatók teljes méretű digitális szkennelést végeztek a Titanic roncsáról, amely részletes háromdimenziós képet nyújt arról, hogyan hasadt ketté a hajó, amikor 1912 áprilisában jéghegynek ütközött. Az incidens következtében körülbelül 1,500 ember vesztette életét, és a legújabb technológia lehetővé tette, hogy a tudósok újraértelmezzék a katasztrófát. A digitális másolat rávilágít arra, hogy a hajó víz alá merülésekor a gépészmérnökök egészen az utolsó pillanatig dolgoztak, hogy fenntartsák a világítást, ami a túlélők beszámolói szerint szintén így történt.

A kutatás során használt számítógépes szimulációk azt is sugallják, hogy a hajó fenekén keletkezett, A4-es papírméretű lyukak is hozzájárultak a tragédiához. Parks Stephenson, a Titanic szakértője hangsúlyozta, hogy a Titanic az utolsó élő szemtanúja a katasztrófának, és még mindig rengeteg történetet tudna mesélni. A szkennelést a National Geographic és az Atlantic Productions közös dokumentumfilmje, a Titanic: A Digitális Feltámadás keretében vizsgálják. A hajóroncs az Atlanti-óceán 3,800 méteres mélységében fekszik, és az alámerülő robotok segítségével térképezték fel.

A kutatók több mint 700,000 képet készítettek a roncsról minden szögből, hogy létrehozzák a digitális ikert. A BBC News 2023-ban exkluzív bemutatót tartott a digitális másolatról. Mivel a roncs rendkívül nagy és a mélyben, sötét vízben fekszik, a tengeralattjárókkal végzett kutatások csupán ízelítőt nyújtanak a Titanic állapotáról. A digitalizált másolat viszont lehetővé teszi, hogy a tudósok teljes képet kapjanak a hajóról.

A hajó orra a tengerfenéken áll, mintha a Titanic továbbra is az útján lenne, míg a farok 600 méterre egy összeroncsolódott fémkupac. A károk a hajó aljára csapódásából származnak, miután kettétört. A modern térképezési technológia új megközelítést ad a hajó tanulmányozásához. Stephenson kifejtette, hogy a roncsot úgy kell kezelni, mint egy bűncselekmény helyszínét, ahol a bizonyítékokat a helyszín kontextusában kell értelmezni.

A szkennelés során új részletek is napvilágot láttak, például egy porthole, amely feltehetően a jéghegy által történt, ami összhangban áll a túlélők beszámolóival, miszerint a jég betört egyes kabinokba a ütközéskor. Az egyik hatalmas kazánház, amely a hajó hátsó részén helyezkedik el, szintén figyelemre méltó. A túlélők azt állították, hogy a fények még mindig égtek, amikor a hajó a hullámok alá süllyedt. A digitális másolat azt mutatja, hogy a kazánok egy része befelé domború, ami arra utal, hogy még működtek, miközben a vízbe merültek.

A hajó farán egy nyitott állapotú szelep is felfedezésre került, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az áramtermelő rendszerbe. Joseph Bell vezette mérnökcsapat, aki a végsőkig kitartott, hogy tüzelőanyagot adagoljanak a kazánokba, hogy a fények égve maradjanak. Bár mindannyian életüket vesztették a katasztrófában, hősies cselekedeteik sok életet megmentettek. Stephenson elmondta, hogy ez a nyitott gőzszelep szimbolizálja azt a rendet, amit a mérnökök a káosz közepette fenntartottak.

A szimulációk további betekintést nyújtanak a Titanic süllyedésébe, részletes struktúráját a hajó terveiből, valamint a sebességét, irányát és helyzetét vizsgálva. A kutatók szerint a Titanic állítólag elsüllyeszthetetlen volt, de a szimuláció kimutatta, hogy a jéghegy okozta károk hatása hat vízzáró rekeszre terjedt ki. A szkennelés során azonban a fenék alsó része a lerakódás miatt nem látható, így a kár nem nyomon követhető.

A Titanic emberi tragédiája azonban továbbra is látható. A személyes tárgyak a tengerfenéken hevernek, és a digitális másolat új nyomokat ad a 1912-es hideg éjszakáról. A szakértők évekig fognak dolgozni a háromdimenziós másolat minden részletének alapos vizsgálatán, és a Titanic titkai folyamatosan új információkkal szolgálnak. A hajó története egyre újabb titkokat rejt, amelyek felfedezése mindig újabb izgalmakat tartogat a jövő számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük