Otthon,  Tech

Robotporszívók, amelyek locsolhatják a növényeket vagy játszhatnak a macskákkal

A tudósok újraprogramoztak egy robotporszívót, hogy segítsen a telefonok töltésében és támogassa a házi edzéseket, mivel úgy vélik, hogy ezek a gépek jelenleg túl „tétlenek”. A Bath-i Egyetem kutatói felmérték, hogy az egyre népszerűbb háztartási eszközök átlagosan napi kevesebb mint két órát dolgoznak, holott számos módosítással sokkal hatékonyabban is működhetnének. A kutatás során a tudósok egy Roomba készüléket retréningeztek, hogy különböző feladatokat lásson el, és számos további lehetőséget vázoltak fel, például a macskákkal való játékot és a növények locsolását.

Yoshiaki Shiokawa, a tanulmány szerzője, elmondta, hogy az ilyen robotok „korlátozott, egyfeladatos eszközökként” vannak észlelve, de erős érv szól amellett, hogy a gyakorlati feladatok elvégzésére sokkal jobban kihasználhatók. A háztartási robotok globális piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő. Ez azt jelenti, hogy ezek az eszközök egyre gyakoribbá válnak az otthonokban.

Bárki, aki már látta működés közben a robotporszívót, vitathatja, hogy ezek az elképzelések kicsit túlzóak, hiszen a jelenlegi gépek néha nehezen birkóznak meg a szőnyegek és cipőfűzők által jelentett kihívásokkal, miközben végzik alapfeladatukat. Azonban a Bath-i Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai arra vállalkoztak, hogy bebizonyítsák, hogy a porszívók – és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók – viszonylag könnyen újraprogramozhatók és módosíthatók. A kutatás során 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyet a robotok egyszerű beállításokkal el tudnának látni.

A tudósok ezután egy Roomba robotporszívót négy ilyen feladat elvégzésére programoztak át. A javasolt feladatok között szerepelt például egy újraprogramozott robot, amely a bevásárlást a kocsiból a konyhába szállította. Shiokawa, a Bath-i Számítástechnikai Tanszék doktorandusza, úgy nyilatkozott, hogy a projekt bebizonyította, hogy „minimalista módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”. „A legtöbb napot tétlenül töltik” – sajnálkozott. Hozzátette, hogy néhány új feladat elvégzése érdekében olyan fejlesztések szükségesek, amelyek valószínűleg nincsenek a legtöbb porszívótulajdonos otthonában, például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar.

Ennek ellenére Shiokawa úgy véli, hogy az embereknek többet kellene várniuk a robotjaiktól. „Ki kellene terjesztenünk a hasznosságukat az alapfeladatukon túl, azzal, hogy programozzuk őket arra, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és különböző további funkciókat lássanak el” – mondta. A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma egyetértett, és hangsúlyozta, hogy az eszközök „tétlen ideje” „egyedi lehetőségeket” kínál a „rugalmas robotok és integrált rendszerek” iránti növekvő igény kielégítésére, amelyek zökkenőmentesen beilleszkednek a mindennapi életünkbe.

Ez a kutatás új perspektívákat nyit a háztartási robotok alkalmazásában, és elgondolkodtató, hogy a technológia milyen mértékben képes megkönnyíteni az életünket. A robotok nem csupán takarításra szolgálnak, hanem sokkal több funkcióval bővíthetők, amelyek segíthetnek a mindennapi teendők lebonyolításában. Ahogy a technológia fejlődik, úgy a jövőben egyre inkább elvárható, hogy ezek az eszközök képesek legyenek alkalmazkodni a felhasználók igényeihez, és valóban hasznos tagjai legyenek a háztartásnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük