Gazdaság,  Hírek

Mikor csökkennek újra a kamatok?

A Bank of England legutóbbi ülésén, májusban, 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, ami már a második kamatcsökkentés volt 2025-ben. Elemzők arra számítanak, hogy az intézmény Monetáris Politikai Bizottsága a következő hónapokban további csökkentéseket jelenthet be. Az alapkamat csökkentése széleskörű hatással van a lakáshitelekre, a hitelkártyákra és a megtakarítások kamatára, így több millió ember pénzügyeit érinti. Az alapkamat azt mutatja meg, hogy mennyibe kerül a pénz kölcsönzése, illetve milyen jutalmat kapunk a megtakarításainkért. A Bank of England alapkamatát a bankok és építőipari társaságok számára állapítják meg, amely befolyásolja az általuk nyújtott hitelek kamatlábát, beleértve a lakáshiteleket, valamint a megtakarítások után fizetendő kamatot.

A Bank célja, hogy az Egyesült Királyság inflációját, amely a termékek árának időbeli növekedését jelenti, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet úgy, hogy emeli a kamatokat, hogy ezzel csökkentse a keresletet a javak és szolgáltatások iránt, ezáltal mérsékelve az árak emelkedését. Ha az infláció eléri vagy közelít a kitűzött célhoz, a Bank dönthet úgy, hogy tartja a kamatokat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. Azonban nehéz megjósolni, pontosan mi fog történni a kamatokkal, még középtávon is. Az alapvető inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusáig 12 hónap alatt 2,6%-ra csökkent, ami egy kis csökkenés az előző hónaphoz képest. Ez ugyan jelentősen alatta marad a 2022 októberében elért 11,1%-os csúcsnak, de az infláció továbbra is meghaladja a 2%-os célt.

A Banknak figyelembe kell vennie az Egyesült Királyság gazdasági állapotát is, és alaposan szemmel kell tartania a globális gazdaság teljesítményét, amelyet Donald Trump amerikai elnök által bevezetett széleskörű vámok okozta káosz sújt. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban már jelezte, hogy fokozatos és óvatos megközelítést fog alkalmazni a kamatok csökkentésében. Ugyanakkor az amerikai vámok által okozott bizonytalanság miatt elképzelhető, hogy az Egyesült Királyság kamatai a vártnál tovább csökkennek, mivel a Bank célja a gazdaság ösztönzése. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.

A brit háztartások körülbelül egyharmada rendelkezik lakáshitellel, az angol lakásügyi felmérés szerint. Körülbelül 600,000 ingatlantulajdonos rendelkezik olyan lakáshitellel, amely a Bank of England kamatlábát követi, így az alapkamat legutóbbi változása azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. A legtöbb esetben a havi törlesztőrészletek most körülbelül 29 fonttal csökkentek. Azonban a lakáshitelesek többsége fix kamatozású szerződéssel rendelkezik, így a kamatváltozások az ő esetükben csak a jövőbeli szerződésekre gyakorolnak hatást. Jelenleg a lakáshitel kamatok még mindig jelentősen magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023 május 8-án a két éves fix lakáshitel átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves kamat 5,08%-ra rúgott. A két éves követő kamat 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és újrafinanszírozónak jelentős többletköltségekkel kell szembenéznie, ha a korábbi években felvett összeget nézzük. Évente átlagosan körülbelül 800,000 fix kamatozású lakáshitel jár le, amelynek kamata 3% vagy alacsonyabb volt, így a kölcsönzési költségek várhatóan meredeken emelkedni fognak.

A Bank of England kamatai a hitelkártyákra, banki kölcsönökre és autóhitelekre is hatással vannak. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik saját kamatukat, ha a Bank csökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzést, de ez általában fokozatosan történik. A megtakarítások esetében a Bank alapkamatának csökkentése azt jelenti, hogy a bankok és építőipari társaságok által felkínált kamatok is csökkenhetnek. Az átlagos kamat, amelyet a könnyen hozzáférhető megtakarítási számlákon kínálnak, évente 3%. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaikból származó kamatot használják fel jövedelmük kiegészítésére.

Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 legmagasabb kamatlábával rendelkezett, míg a jövőbeli kilátások bizonytalanok a globális gazdasági helyzet és az Egyesült Államokban bevezetett vámok miatt. A gazdaságok közötti különbségek és a kereskedelmi megállapodások is fontos szerepet játszanak a jövőbeli kamatszintek alakulásában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük