
Mi rejlik az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vámmegállapodásában?
A brit és az amerikai kormány között megállapodás született néhány termék kereskedelmére vonatkozó vámokról, amely jelentős hatással lehet a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokra. Donald Trump elnök által bevezetett általános 10%-os vámok a világ számos országából érkező importtermékekre továbbra is érvényesek a brit áruk többségére, azonban a legújabb megállapodás keretein belül bizonyos brit exportok vámjait csökkentették vagy eltörölték. Ilyen termékek között szerepelnek az autók, acél és alumínium, amelyek kulcsszerepet játszanak az Egyesült Királyság gazdaságában.
Trump a közösségi médiában bejelentette, hogy ez a megállapodás „nagy kereskedelmi megállapodás”, de valójában nem az. Az elnöknek nincs felhatalmazása arra, hogy olyan szabadkereskedelmi megállapodást írjon alá, mint amit India és az Egyesült Királyság kötött a közelmúltban, mivel ezt a Kongresszusnak kell jóváhagynia. A Kongresszus jóváhagyása időigényes folyamat, és a jelenlegi 90 napos vámmentesség ideje alatt valószínűleg nem fog megtörténni. A mostani megállapodás inkább csak néhány konkrét termékre vonatkozó vámok csökkentését jelenti, és hosszú hónapok tárgyalásai és jogi eljárásai következnek.
Trump az Egyesült Államokba érkező autók és autóalkatrészek esetében 25%-os vámot vezetett be, amely az eddig érvényes 2,5%-os vám mellett került bevezetésre. A megállapodás értelmében azonban ez a vám 10%-ra csökkenthető, de maximum 100,000 brit autó esetében, ami megegyezik a tavalyi brit export mennyiségével. Minden olyan autó, amely ezt a kvótát meghaladja, 27,5%-os importvám alá fog tartozni. Az autók a brit gazdaság legnagyobb exporttermékei az Egyesült Államok felé, amelyek tavaly körülbelül 9 milliárd fontot értek el. A Jaguar Land Rover, amely autóinak közel egynegyedét az Egyesült Államokba exportálja, úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás „nagyobb bizonyosságot teremt szektorunk számára”. Ugyanakkor az autóipari vezetők figyelmeztettek arra, hogy a kvóta versenyhátrányt okozhat.
A brit kormány jelenleg 10%-os vámot vet ki az amerikai autóimportra, de a megállapodás értelmében nem világos, hogy ez megváltozik-e. Az Egyesült Államok korábban arra törekedett, hogy ezt a vámot 2,5%-ra csökkentse, és a brit pénzügyminiszter, Rachel Reeves is jelezte, hogy nyitott egy ilyen lépésre. Trump bejelentette azt is, hogy a Rolls-Royce motorok és repülőgépalkatrészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba. A 25%-os vám az acél- és alumíniumimportra, amely márciusban lépett életbe, szintén eltörlésre került. Ez kedvező hír olyan vállalatok számára, mint a British Steel, amelyet kormányzati ellenőrzés alá vontak, amikor nehézségekkel küzdött.
A Fehér Ház azonban közölte, hogy kvótát fognak bevezetni az Egyesült Királyság acél- és alumíniumtermékeire vonatkozóan. Jelenleg nem világos, hogy mennyi acél és alumínium exportálható vámmentesen az Egyesült Államokba. A brit acél- és alumíniumexport összesen körülbelül 700 millió fontot tesz ki, de a vámok nemcsak az alapanyagokra vonatkoznak, hanem az acélból és alumíniumból készült termékekre is, mint például fitnesz felszerelések, bútorok és gépek, amelyek értéke körülbelül 2,2 milliárd fontot ér el.
A gyógyszerek kérdése egyelőre tisztázatlan, a brit kormány ugyanis jelezte, hogy további munkát kívánnak végezni e téren, valamint a fennmaradó kölcsönös vámok ügyében. Az Egyesült Államok azt ígérte, hogy mindkét fél gyorsan tárgyalni fog a gyógyszerekre vonatkozó kedvezményes bánásmódról. A gyógyszerek az Egyesült Királyság második legnagyobb exporttermékei az Egyesült Államok felé, tavaly a gyógyszereladás értéke 6,6 milliárd font volt. A megállapodásban a digitális szolgáltatások adója nem változott, ami problémát okozhat, mivel az amerikai technológiai óriások, mint a Meta, Google és Apple, könnyen megfelelnek ennek a követelménynek.
Az Egyesült Államok marhahús-exportja az Egyesült Királyság felé korábban 20%-os vám alá esett, de ezt a vámot eltörölték, és a kvótát 13,000 tonnára emelték. A brit kormány hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem jár a brit élelmiszerbiztonsági szabványok gyengítésével, és amerikai hormonkezelt hús nem kerülhet a brit piacra. Az Egyesült Államok eddig is próbálta elérni a mezőgazdasági termékek, így a hormonkezelt marhahús szabályainak lazítását, de a brit kormány az EU-val való összhangot választotta.
A megállapodás tehát sok kérdést vet fel, és bár a vámok csökkentése kedvező lépésnek tűnik, a részletek és következmények még hosszú hónapok tárgyalásait igénylik. A brit kormány folytatja a tárgyalásokat egy szélesebb körű kereskedelmi megállapodás érdekében az Egyesült Államokkal, miközben Trump elnök a vámokkal kapcsolatos nézeteit is hangsúlyozta, mondván, hogy azok „a legfélreértettebb dolgok” az üzleti életben. A két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború deeszkalálására tett erőfeszítések tehát folytatódnak.

