Hírek,  Magazin

Fedezd fel az Északi-sark titkos archívumát, ahol a nagy művek másolatai rejtőznek

A világ legészakibb városa, Longyearbyen, a Svalbard szigetén található, amely a szárazföldi Norvégia és az Északi-sark között helyezkedik el. Ez a fagyos, hegyvidéki és távoli archipelágó nem csupán a sarkvidéki medvék otthona, hanem egy olyan hely is, ahol a múlt emlékeit őrzik. A település közelében, egy régi szénbányában található az Arctic World Archive (AWA), egy földalatti adatarchívum, amely a jövő generációk számára biztosít adatmegőrzési lehetőséget. A projekt célja, hogy megvédje az információkat a technológiai elavulástól, az idő múlásától és az öregedéstől – mondta Rune Bjerkestrand, az AWA alapítója, miközben belépett a sötét folyosóra, amely a hegy belsejébe vezetett.

A bányában a régi sínek mentén 300 métert haladva érkeztek meg az archívum fémajtajához. A bejárat mögött egy hajókonténer áll, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyik csomag filmtekercseket tartalmaz, amelyeken az adatok tárolva vannak. Bjerkestrand elmondta, hogy ezek az anyagok számos emléket és kulturális örökséget képviselnek, beleértve digitális műalkotásokat, irodalmi műveket, zeneszámokat és filmfelvételeket. Az archívum nyolc éve működik, és azóta több mint 100 adatcsomagot fogadtak el különböző intézményektől, cégektől és magánszemélyektől több mint 30 országból.

Az AWA keretein belül különféle digitalizált tárgyak találhatók, például 3D-s modellek a Tádzs Mahálról, régi kéziratok a Vatikáni Könyvtárból, föld megfigyelések az űrből, és Edvard Munch híres festménye, a Sikoly. Az archívum kereskedelmi célú működésével a norvég Piql adatmegőrző vállalat technológiájára támaszkodik, amely szintén Bjerkestrand irányítása alatt áll. Az AWA-t a közeli Globális Magbank inspirálta, amely egy olyan létesítmény, ahol a növények vetőmagjait tárolják, hogy a jövőben felhasználhatóak legyenek természeti vagy ember által okozott katasztrófák után.

Bjerkestrand hangsúlyozta, hogy a Svalbard ideális hely az adatmegőrzésre, mivel elzárt a háborúktól, a válságoktól és a terrorizmustól. A föld alatt sötét, száraz és hideg van, a hőmérséklet egész évben fagypont alatt marad. Ezek a körülmények ideálissá teszik a filmtárolást, amely évszázadokig megőrzi az adatokat. Még ha a globális felmelegedés következtében a vastag sarkvidéki permafrost megolvadna, az archívum állapota elég robusztus ahhoz, hogy megvédje a benne tárolt anyagokat.

A kamra hátsó részén egy másik fém doboz található, amely a GitHub Kódarchívumát tartalmazza. A szoftverfejlesztő itt több száz tekercs nyílt forráskódot tárol, amelyek a számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapját képezik. Kyle Daigle, a GitHub ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos az emberiség számára a szoftverek jövőjének biztosítása, mivel ezek minden napi életünk szerves részévé váltak. A GitHub különböző hosszú távú tárolási megoldásokat vizsgált, és felhívta a figyelmet arra, hogy a meglévő mechanizmusok egy része hosszú ideig tárolható, de technológia szükséges a megértésükhöz.

A Piql központjában, Dél-Norvégiában, az adatfájlokat fényérzékeny filmre kódolják. Az AWA folyamata során a kliensek adatait képként alakítják át, amely körülbelül nyolcmillió pixelt tartalmaz. Miután a filmexpozíció megtörtént, a feldolgozott film szürke színű, de közelebbről nézve apró QR-kódokra hasonlít. Az információ nem törölhető vagy módosítható, és könnyen visszaállítható.

A hosszú távú tárolási módszerekkel kapcsolatos egyik kulcskérdés az, hogy az emberek hogyan fogják érteni, amit megőriztek, és hogyan tudják azt a jövőben visszanyerni. A Piql erre is gondolt, ezért egy optikailag olvasható útmutatót nyomtattak a filmre. Mivel a digitális világ folyamatosan fejlődik, a szakértők figyelmeztetnek a potenciális „digitális sötét kor” veszélyeire, amely a technológiai fejlődés következtében a régi szoftverek és hardverek elavulásához vezethet. Az AWA évente három alkalommal fogad adatcsomagokat, és a közelmúltban a veszélyeztetett nyelvek felvételei, valamint Chopin kéziratai is bekerültek a gyűjteménybe. A projekt célja, hogy megőrizzük a múlt értékeit és emlékeit, miközben a jövő generációinak is lehetőséget biztosítunk, hogy megismerhessék azt, ami a múltban történt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük