
Az Egyesült Királyságnak több atomenergiára van szüksége az AI fejlesztéséhez, állítja az Amazon vezetője
Az Egyesült Királyságban egyre nagyobb szükség van a nukleáris energiára, különösen a mesterséges intelligencia (AI) működtetéséhez szükséges adatközpontok energiaellátása érdekében. Az Amazon Web Services (AWS), amely a világ legnagyobb felhőalapú számítástechnikai szolgáltatója, bejelentette, hogy a következő négy évben 8 milliárd fontot fektet be új adatközpontokba az Egyesült Királyságban. Az adatközpontok olyan hatalmas raktárak, amelyek tele vannak számítógépekkel, és távolról biztosítanak szolgáltatásokat, mint például az AI, adatfeldolgozás és streaming. Egyetlen adatközpont energiafogyasztása megegyezhet egy kisvároséval. Matt Garman, az AWS vezérigazgatója a BBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy a nukleáris energia „nagyszerű megoldás” az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, mivel „kiváló forrást jelent a nulla szén-dioxid-kibocsátású, 24/7-es energiához”.
Jelenleg az Egyesült Királyságban 500 adatközpont működik, amelyek az ország összes villamosenergia-fogyasztásának 2,5%-át teszik ki, míg Írország 80 adatközpontja a teljes energiafogyasztás 21%-át használja. A becslések szerint ezek a számok 2030-ra 6%-ra, illetve 30%-ra nőhetnek. Az Egyesült Királyság villamosenergia-ellátásáért felelős testület előrejelzése szerint 2050-re az adatközpontok önállóan majdnem annyi energiát fognak fogyasztani, mint amit ma az összes ipari felhasználó együttesen használ.
Garman elmondta, hogy a jövőbeli energiaigények középpontjában állnak az AWS tervezési folyamataiban. „Ez olyasmi, amire sok évvel előre tervezünk” – mondta. „Előre fektetünk be. Azt hiszem, a világnak új technológiákat kell építenie. Hiszem, hogy a nukleáris energia fontos része lesz ennek, különösen, ha 10 évre előre tekintünk.” A francia EDF vállalat éppen egy hatalmas új nukleáris erőművet épít Hinkley Pointban, Somerseten, és egy másik erőmű építéséről a Sizewellben, Suffolkban még nem született döntés. Alex Chisholm, az EDF brit elnöke egyetért Garmannal, mondván: „Miért fordulnak a nukleáris energia felé az adatközpont-szolgáltatók? Mert sok energiára van szükségük, megbízhatóan.”
A Hinkley Point C másolásának, valamint a kis moduláris reaktorok (SMR) bevezetésének lehetőségei képesek lennének működtetni Nagy-Britannia digitális gazdaságát. Az SMR-ek olyan kis reaktorok, amelyek mérete egy futballpályáéval egyezik meg, ellentétben a hagyományos, városnyi méretű erőművekkel, mint a Sizewell vagy Hinkley. Az Amazon már együttműködik SMR cégekkel Washingtonban és Virginiában, hogy fejlessze ezeket a reaktorokat, és természetes ügyfél lenne a Rolls Royce számára is, amely saját SMR terveit dolgozza ki.
A brit Energiabiztonsági és Nettó Zéró Minisztérium szóvivője elmondta, hogy a moduláris reaktorok „különösen fontos szerepet fognak játszani az energiaéhes szektorok, például az AI fejlődésében”, és „átalakítják a tervezési szabályokat, hogy megkönnyítsék a nukleáris erőművek építését az országban”. Azonban ez a technológia még évekre van a megvalósítástól, és az új hálózati csatlakozások létrehozása már most is évekig tart. Jess Ralston, az Energiáért és Klímáért Felelős Intézet munkatársa megjegyezte: „A befektetők éveket várhatnak a hálózati csatlakozásokra, ami visszafogja a növekedést.”
A nukleáris energia jó megoldás lehet az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, de a világon alig építettek eddig SMR-t, és a hagyományos nukleáris energia nagyon drága, valamint hosszú időt vesz igénybe az építése. Garman szerint az AWS becslései szerint a vállalatok 52%-a már valamilyen formában használ mesterséges intelligenciát, és új üzletek percenként egyet fogadnak be. Hangsúlyozta, hogy az AI a legátformálóbb technológia az internet óta, és jelentős hatással lesz szinte minden életünkre. Garman elmondta, hogy megérti, miért sokan félnek az új technológiától, de figyelmeztette arra is, hogy a nemzetközi szabályozás nem biztos, hogy megfelelően lépést tud tartani a gyorsan fejlődő technológiával.
A mesterséges intelligencia felelősségteljes bevezetésére is nagy hangsúlyt kell fektetni, hogy a társadalom javát szolgálja, ne pedig hátrányára. A Somerset megyei tanács már a mesterséges intelligencia alkalmazásának „nagyon korai szakaszában” tart, hogy felgyorsítsa a jelentésírást. Az AI jövőbeli fejlődése és alkalmazása tehát kulcsfontosságú kérdés, amely nemcsak a technológiai szektor, hanem a társadalom egészének jövőjére is hatással lesz.

