
A 2025-ös brit tűzvészek már most megdöntötték az éves területrekordot
Az Egyesült Királyságban idén eddig elégetett terület már meghaladta a legmagasabb éves rekordot, amely több mint egy évtizede nem fordult elő. A legfrissebb műholdas adatok szerint eddig több mint 29,200 hektárnyi terület égett le, ami körülbelül 292 négyzetkilométernek felel meg. A Global Wildfire Information System statisztikái szerint ez a szám felülmúlja a korábbi rekordot, amely 2019-ben 28,100 hektár volt. A kutatók úgy vélik, hogy a március és április eleji hosszú, száraz és napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű erdőtüzekhez. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak az erdőtüzek, mivel a tél végére összegyűlt elhalt vagy nyugalmi állapotú növényzet gyorsan kiszárad.
A legutóbbi hetekben bekövetkezett csapadékos időjárás lényegében véget vetett a tűzeseteknek, de nem anélkül, hogy rekordmagasságokat ne értek volna el. A Global Wildfire Information System adatai kizárólag a 30 hektárnál nagyobb területet érintő tüzeket rögzítik, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi eredetű, akár szándékos, akár véletlen, de kedvező időjárási körülmények között a tüzek könnyebben keletkeznek és terjednek. Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta, hogy „kivételesen száraz és napos március volt”, ami a korábban csapadékos őszi és téli időszak után következett. Ez az időjárás növelheti a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét.
Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora kiemelte, hogy a március és április csapadékhiánya különösen kedvező a tüzek szempontjából. „A növényzet a tél végén pihen, és nem fejlődik, ezért nagyon száraz és vízhiányos” – mondta. Az április 2. és 8. közötti időszak rekordot döntött, hiszen több mint 18,000 hektár égett el, ami a legmagasabb heti adat eddig.
A BBC műholdas képeket is elemezett, amelyek bemutatják az idei legnagyobb tűzeseteket. A dél-skóciai Galloway Forest Parkban körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összes égett terület közel egynegyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth közelében, körülbelül 25 kilométerre, szintén nagy területet égetett el, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tüzeket észleltek Skócia Arran, Bute és Skye szigetén, valamint Észak-Írország Mourne-hegységében is, mindezt április elején.
Ezek a korai tavaszi tüzek – főként fű-, hegyi és cserjés tüzek – nagy terhelést jelentenek a tűzoltóságok számára, de ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzeti egészség szempontjából. Néhány növény, például a gyep, alkalmazkodott a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy intenzívebb tüzek csökkenthetik a természetes regenerálódás képességét.
A kutatók egyre inkább aggódnak a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt, amely általában később következik be, amikor a hőmérséklet magas, és a növényzet újra kiszárad. Prof. Rein arra figyelmeztetett, hogy „a nyári időszakban, amikor kevesebb, de nagyobb tűz van, azok valóban katasztrofálisak lehetnek”. „Lehet, hogy az ország különböző részein 100 kis tűz van, amelyeket egy nap alatt kezelni lehet, vagy lehet egy nyári tűz, amelyet egy hétig nem lehet megállítani, és házakat éget el.”
A legutóbbi széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik azt, hogy ez a nyár forró tűzesetekkel teli időszak lesz. A tudósok azonban arra számítanak, hogy a klímaváltozás következtében az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbá válnak az extrém tűzveszélyes időjárási körülmények, habár évről évre jelentős eltérések tapasztalhatók. A Met Office által végzett tanulmány kimutatta, hogy a 2022 júliusi pusztító tüzekhez hasonló „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi okozta klímaváltozás következtében. A földhasználat változásai szintén kulcsszerepet játszanak a tűzveszély alakításában. Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének docense hangsúlyozta, hogy „valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzekkel kell számolnunk a klímaváltozás következtében”, ezért fel kell készülnünk arra, hogy ezek a helyzetek egyre gyakoribbá válnak.

