Hírek,  Magazin

Középkori temető rejtélye a repülőtér közelében egyre bonyolultabbá válik

A Cardiff repülőtér közelében feltárt középkori temető felfedezése továbbra is számos rejtélyt hordoz magában, amelyek egyre csak gyarapodnak. A helyszín, amely a 6. vagy 7. századra datálható, tavaly került előtérbe, amikor a régészek több tucat csontvázat találtak, amelyek szokatlan pozíciókban helyezkedtek el, és váratlan tárgyak kísérték őket. A legújabb kutatások során kiderült, hogy a temetőben eltemetett személyek szinte mindannyian nők, és bár csontjaik kopásnyomokat mutatnak, ami arra utal, hogy nehéz fizikai munkát végeztek, meglepő jelei vannak a gazdagságnak és a luxusnak is. Egy másik váratlan felfedezés egy női csontváz, amelyet egy árokba dobtak, éles ellentétben állva a többi, gondosan eltemetett emberrel. Andy Seaman, a Cardiffi Egyetem kutatója, aki a projektet vezeti, elmondta: „Minden alkalommal, amikor azt hisszük, hogy valamennyire megértettük a helyzetet, valami újdonság bukkannak fel, ami még érdekesebbé teszi a képet.”

A temetkezési helyszín, amely egy jelentéktelen mezőn található a Fonmon-kastély területén, eddig körülbelül felét tárták fel. A régészek eddig 39 felnőtt csontvázat találtak, amelyek a vastag mészkőrétegbe vájt sírokban fekszenek. A részletes elemzés még folyamatban van, de arra jutottak, hogy a csontvázak közül csak egy férfi. „Még nem teljesen biztos, mit is jelent ez” – mondta Dr. Seaman. „Lehetséges, hogy ez a közösség sajátos jellemzője, vagy talán ez csupán egy temető egy szélesebb tájon belül, vagy lehet, hogy a temető más részein több férfi van.” Két gyermek csontvázát is megtalálták, ami meglepően alacsony szám a korabeli magas csecsemőhalandóságot figyelembe véve. A gyermekek temetkezési szokásai is izgalmas sajátosságokat mutatnak. „A sír visszatöltésére használt föld kissé eltér a felnőttek sírjaiban található földtől” – magyarázta Dr. Marion Shiner, a Cardiffi Egyetem régésze. „Sötétebb, és organikusabbnak tűnik, így valószínűleg eltelt egy kis idő a felnőttek és a két gyermek eltemetése között – ez is egy újabb rejtély.”

A helyszínen talált tárgyak is hozzájárulnak ahhoz a rejtélyhez, hogy kik voltak ezek az emberek. Az eltemetett sírokban talált kerámiadarabok és finom, gravírozott üvegdarabok valószínűleg azoknak a látogatóknak a maradványai, akik étkeztek, miközben a halottakat meglátogatták. „Az üveg ritka, és ahol megtalálható, ott jelentős státuszú helyszínekről van szó” – mondta Dr. Seaman. „Valószínűleg a Levant területén – Egyiptom környékén – készült, majd valószínűleg Dél-Franciaországban formázták edényekké, és valószínűleg itt érkezett borral együtt, hordókban.” Ezeknek a tárgyaknak a jelenléte arra utal, hogy ez nem egy átlagos közösség volt. Minden egyes személyt gondosan temettek el, némelyeket vízszintesen, másokat guggoló pozícióban, mindannyian kelet-nyugati irányban. A kutatók még nem tudják, hogy miért kezelték olyan másképp azt a nőt, akit az árokba dobtak, de úgy vélik, hogy talán kitaszítottnak vagy bűnözőnek számíthatott. Csontjait a Cardiffi Egyetem laboratóriumába vitték, hogy többet megtudjanak róla. Dr. Katie Faillace, az osteológus, úgy véli, hogy a nő a harmincas évei végén vagy a negyvenes évei elején járt. Csontváza egy gyógyult törést mutat a karján, míg a fogai között gyulladás volt, amely tályogot okozott, és a gyökerek láthatóvá váltak, ami valószínűleg fájdalmas volt.

Tíz csontváz most részletesebb elemzés alatt áll. Az eredmények azt mutatják, hogy a temetőben eltemetett emberek nem mind a közvetlen környékről származtak – Wales különböző részeiből, sőt, valószínűleg Dél-Anglia dél-nyugati részéről is érkeztek. A további DNS-elemzés arra is fényt deríthet, hogy közülük voltak-e rokonok. A kutatókat különösen a csontvázak foga érdeklik. Mivel a fogak növekedésének módja egyedi nyilvántartást ad arról, hogy mit ettek az emberek a hozzátáplálástól kezdve egészen a halálukig. „Nagyon következetes étrendjük volt, amely főként szénhidrátokból állt – de nem sok hússal” – mondta Dr. Faillace. „Ez a gyermekkortól a felnőttkorig igaz, és ez a jelenség a populáció egészén megfigyelhető. De halat egyáltalán nem ettek. Amint a rómaiak eltávoztak, a halak jelei hiányoznak az étrendből. Ez az egyik nagy rejtély.” A feltárás az idén nyáron is folytatódik, és a régészek elkezdik feltárni a temető másik felét is. Andy Seaman reméli, hogy választ tud adni a helyszín által felvetett kérdésekre. „Reméljük, hogy el tudjuk mesélni a temetőben található egyének történetét, de a tágabb közösségét is” – mondta. „Sokat tudunk a királyok és királynők életéről, de sokkal kevesebbet a hétköznapi emberekről. És soha nem volt még lehetőségünk ennyire részletesen feltárni egy közösséget és az összes érdekes kapcsolatrendszert.” De egyelőre még sok megoldatlan ellentmondás maradt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c241e3jr7qlo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük