Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság megállapodott az autók és fémek vámcsökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság új kereskedelmi megállapodást kötött, amelynek keretében az amerikai fél beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadót, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az Egyesült Államokba. Ez a megállapodás jelentős enyhülést hoz a brit ipar számára, különösen azok számára, akik a Donald Trump elnök által bevezetett új tarifák miatt aggódtak. A januári elnöki hivatalba való visszatérése óta Trump számos új vámot hirdetett meg, és bár az új megállapodás üdvözlendő fejleménynek számít, a legtöbb brit termékre továbbra is 10%-os vámot kell fizetni.

Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover gyárában tartott beszédében kiemelte, hogy ez a megállapodás „fantasztikus alapot” nyújt a brit üzleti szféra számára. Starmer hangsúlyozta, hogy ez a történelmi megállapodás több ezer brit munkahelyet véd meg a gépjárműgyártás és az acélipar kulcsfontosságú szegmenseiben. Az Egyesült Államokban Trump is optimistán nyilatkozott, és a megállapodást „nagyszerű üzletnek” minősítette, miközben visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlságosan felnagyítja annak jelentőségét.

A megállapodás értelmében a korábban 25%-ra emelt autóimport vámot 10%-ra csökkentik, évi 100 000 brit autóra. Ez kedvező hatással lehet a brit luxusautógyártókra, mint például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a jövőbeni növekedést is korlátozhatja, mivel ez körülbelül ugyanannyi autót jelent, mint amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált. Jonathan Reynolds, az Egyesült Királyság üzleti titkára a BBC-nek adott interjújában elmondta, hogy a brit autógyártók több ezer munkahelyet veszélyeztettek az amerikai tarifák miatt. „Ez nagyon komoly helyzet volt,” mondta Reynolds, hozzátéve, hogy a megállapodás nélkül sok ember munkája került volna veszélybe.

Az acél- és alumíniumtermékek esetében Trump által korábban bevezetett 25%-os vámot szintén csökkentették, és a felek megállapodtak abban, hogy kvótát állítanak fel, mint ahogy az korábban is működött. Ezen felül a két ország megállapodott abban is, hogy engedélyezik az egymásból származó 13 000 tonna marhahús importját. Ez a változás jelentősen megnövelheti az Egyesült Államok marhahús-exportját az Egyesült Királyság felé, amely korábban 20%-os vámot terhelt, és 1 000 tonnára volt korlátozva.

A megállapodás összességében 5 milliárd dolláros, körülbelül 3,8 milliárd font értékű „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt etanolból és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekből. Brooke Rollins, az amerikai mezőgazdasági miniszter szerint nem lehet alábecsülni ennek a megállapodásnak a jelentőségét. Az Egyesült Királyság acélipari szövetsége, Gareth Stace vezetésével, üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „nagy megkönnyebbülést” jelent a szektor számára. Más üzleti csoportok azonban óvatosabbak voltak a megállapodás értékelésében. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója megjegyezte, hogy bár jobb a helyzet, mint korábban, nem érzi úgy, hogy a megállapodás olyan előrelépést jelentene, mint amire számítottak.

A brit parlamentben a Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok további részleteket és vizsgálatot kértek. A Konzervatív Párt vezetője, Kemi Badenoch kritikusan nyilatkozott, mondván, hogy a megállapodás valójában az Egyesült Királyság vámcsökkentését jelenti, miközben az Egyesült Államokban növelik a tarifákat. A Liberális Demokraták arra szólították fel a parlamentet, hogy szavazzon a megállapodásról, hangsúlyozva, hogy a közvélemény tiszteletben tartása érdekében szükséges a parlamenti vitára bocsátani a megállapodást.

A megállapodás mögött álló részletek még nem teljesen tisztázottak, és a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok alakulása továbbra is kérdéses. Az Egyesült Államok hosszú ideje arra törekszik, hogy előnyöket biztosítson saját mezőgazdasági termelőinek és gyógyszeriparának, ami a brit kormány számára politikailag nehezen kezelhető ügy. Az Egyesült Királyság kormánya hangsúlyozta, hogy nem fog engedni az élelmiszerbiztonsági normákból. Mivel a brit vállalatok bizonyos kötelezettségeket vállaltak, a részletek még mindig tisztázásra várnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük