Gazdaság,  Hírek

Xi és Putyin kapcsolata: közelség, de óvatos távolságtartás

Xi Jinping, Kína elnöke és Vlagyimir Putyin, Oroszország vezetője, a legjobb barátok benyomását keltik. Xi a hivatalos Moszkvai Győzelem napi felvonuláson Putyin jobb oldalán foglalt helyet, jelezve ezzel, hogy Kína szilárd szövetségesként áll Oroszország mellett. Xi a rendezvény előtt nem sokkal úgy fogalmazott, hogy a két ország közötti kapcsolat „törhetetlen”, és hangsúlyozta, hogy Oroszországnak és Kínának „acélbarátoknak” kell lennie. Ez Xi tizenegyedik látogatása Oroszországban 2013 óta, és a két vezető több mint 40 alkalommal találkozott már. Putyin bejelentette, hogy ősszel ellátogat Kínába, és a két vezető a múltban már megosztott egy ritka nyilvános ölelést is. Azonban a két ország közötti kapcsolat sokkal bonyolultabb, mint amilyennek látszik.

Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa rámutatott, hogy a két vezető közötti kapcsolatokban számos kifejezés és hazafias együttműködés figyelhető meg. „A barátság lehet jelen az egyik oldalon, míg a másikon a kölcsönös versengés is fellelhető” – mondta Boulegue. A szimbolizmus, amely körülveszi ezt a kapcsolatot, sok esetben elhomályosíthatja a valós tartalmat, ezért fontos figyelni a lényegre. Valójában Xi Jinping egy nagyon nehéz helyzetben van. Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin Ukrajna ellen indított inváziója miatt a világ sok részén nemzetközi paria lett. Pekingnek óvatosnak kell lennie, hogy a Moszkvával való barátság ne szigetelje el más potenciális partnereit, különösen, mivel az Egyesült Államokkal folytatott gazdasági háborút is vív.

Kína az elmúlt hónapokban Európa iránt is érdeklődött, és ezt a kampányt fokozta Donald Trump elnökké választása után. Peking célja, hogy magát egy stabil, megbízható globális partnerként tüntesse fel, ellentétben a Washingtonban tapasztalható kiszámíthatatlansággal. Az elmúlt héten néhány jel arra utalt, hogy ezek a diplomáciai lépések sikeresek lehetnek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint António Costa, az Európai Tanács elnöke üzeneteket váltottak Xi elnökkel és Li Qiang miniszterelnökkel a két ország közötti kapcsolatok 50. évfordulója alkalmából. A potenciális partnerség legnagyobb akadálya Kína szoros kapcsolata Moszkvával és az Oroszország iránti gazdasági támogatása.

Kína nem ítélte el „öreg barátját” az invázió miatt, és inkább a „válság” megszüntetésére szólít fel. Ha Xi túl közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, különösen most, amikor a kontinens barátságra vágyik. Ugyanakkor a kínai vezetőnek van egy másik fontos üzenete is. Trump korai próbálkozásai, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak, Putinnal való közeli barátságára hivatkozva próbálta megerősíteni kapcsolataikat. Ez arra késztette az elemzőket, hogy feltegyenek egy kérdést: vajon Washington próbálja-e megosztani Moszkvát és Pekingt? Xi világossá akarja tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megzavarja vagy aláássa baráti és bizalmi kötelékeinket” – írta Xi egy orosz médiában megjelent cikkében.

A két vezető egyetértett abban is, hogy Trump „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszerének tervei „mélyen destabilizálóak”, és érveltek amellett, hogy ez fegyveres konfliktust idézhet elő a világűrben. Mindkét vezető elkötelezett amellett, hogy alternatív világképet mutassanak be, szemben az amerikai hegemóniával. Ugyanakkor Xi tisztában van azzal, hogy míg Kína szuperhatalom, Oroszország hatalma mostanra korlátozottá vált. Az ukrajnai háború gyengítette Oroszország gazdaságát, és csökkentette hadseregének erejét. A nyugati szankciók miatt Moszkva sokkal inkább Kínára támaszkodik gazdasági túlélése érdekében, ami jelentősen gyengítette a Kreml helyzetét a világ színpadán. Ahogy Boulegue fogalmazott: „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva.”

Putin talán közelebb húzódik barátjához, miközben a tankok vonulását nézik a Vörös téren, és együttműködnek, amikor szükségük van egymásra. Azonban a határozott nyilatkozatok, mosolyok, kézfogások és alkalmi ölelések mögött potenciális feszültségek és nézeteltérések rejlenek, amelyek a jövőben felszínre kerülhetnek. Vlagyimir Putyin a Győzelem napi felvonulás keretein belül emlékezett meg Oroszország éves ünnepéről. Beszédében összekapcsolta Oroszország három éve tartó háborúját Ukrajnában a 80 évvel ezelőtti náci Németország ellen vívott harccal. A találkozó a világ két legnagyobb gazdaságának együttműködési hajlandóságát jelzi, jelezve, hogy talán elérkezett az idő a kereskedelmi háború deeszkalációjára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753ng233nvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük