
Az Apple bejelentette, hogy a legtöbb Amerikába szállított iPhone már nem Kínában készül
Az Apple bejelentette, hogy a legtöbb iPhone és más, az Egyesült Államokban értékesített eszköz gyártását elmozdítja Kínából, amely az amerikai elnök, Donald Trump által bevezetett vámok középpontjában állt. Tim Cook vezérigazgató szerint az elkövetkező hónapokban az Egyesült Államok piacára szánt iPhone-ok többsége Indiában készül majd, míg Vietnam jelentős gyártási központként fog működni olyan termékek esetében, mint az iPad és az Apple Watch. Ez a lépés nem csupán a termelési költségek csökkentését célozza meg, hanem válasz is a Trump-adminisztráció kereskedelmi politikájára, amelynek célja, hogy az amerikai vállalatok hazai gyártásra ösztönözze a cégeket.
A vállalat közelmúltbeli becslése szerint az amerikai importvámok körülbelül 900 millió dollárral (kb. 677,5 millió font) növelhetik a költségeit az aktuális negyedévben, annak ellenére, hogy Trump döntése értelmében a kulcsfontosságú elektronikai eszközök mentesültek az új vámok alól. Az Apple vezetése hangsúlyozta, hogy a cég a következő négy évben 500 milliárd dollárt kíván befektetni az Egyesült Államok különböző államaiba, amely lehetőséget teremt a helyi munkahelyek növelésére és a gazdaság fellendítésére. Tim Cook a befektetőknek tartott telefonos megbeszélésen emlékeztetett arra, hogy a vállalat már dolgozik a kínai gyártás csökkentésén, és India, valamint Vietnam a legnagyobb nyertesei lehetnek ennek a folyamatnak.
Cook elmondta, hogy várakozásaik szerint az Egyesült Államokban eladott iPhone-ok többsége Indiából fog származni. E mellett Vietnam lesz a fő gyártási központ szinte minden iPad, Mac, Apple Watch és AirPods termék számára, amely az Egyesült Államok piacára kerül. Kínát továbbra is a túlnyomó többség forrásaként tartják számon a világ más részeire értékesített termékek esetében. A gyártási vonalak Indiába történő áttelepítése azonban időt és jelentős befektetéseket igényel, amelyek milliárdokba kerülhetnek.
Shanti Kelemen, az M&G Wealth vezető befektetési igazgatója a BBC Today műsorában kifejtette, hogy a vámok továbbra is hatással lesznek az Apple ellátási láncára, és a gyárak építése is költségekkel jár. Az Apple részvényei jelentősen csökkentek, miután Trump bejelentette, hogy „kölcsönös vámokat” vezet be az Egyesült Államokba importált termékekre, hogy ezzel ösztönözze a cégeket a hazai gyártásra. Azonban az adminisztráció jelentős nyomás alatt állt, hogy mérsékelje terveit, és nem sokkal a vámok bevezetése után bejelentették, hogy bizonyos elektronikai eszközöket, beleértve a telefonokat és számítógépeket, mentesítenek a vámok alól.
Jelenleg úgy tűnik, hogy a kereskedelmi zűrzavar nem érinti az Apple eladásait. A vállalat a tavalyi év azonos időszakához képest 5%-os bevételnövekedést jelentett az első három hónapban, összesen 95,4 milliárd dollárra. Az Amazon, mint a másik technológiai óriás, szintén jelezte, hogy az eladások nem csökkentek, sőt, az észak-amerikai e-kereskedelmi üzletágban 8%-os növekedést könyvelhettek el az utolsó negyedévben. Andy Jassy, az Amazon vezérigazgatója kifejtette, hogy a cég a zűrzavarok ellenére is erősebbé vált, és optimista, hogy a jövőben is sikerülhet hasonlóan megbirkózniuk a kihívásokkal.
A globális kereskedelemben bekövetkezett hatalmas változásokra reagálva az Apple ellátási láncának Indiába való helyezése „imponáló” lépés – vélekedett Patrick Moorhead, a Moor Insights & Strategy vezérigazgatója. Szerinte ez egy jelentős változás az Apple eddigi politikájához képest, amely korábban azt hangoztatta, hogy csak Kínában lehet iPhone-okat gyártani. Az Amazon is igyekszik alkalmazkodni a vámokhoz, biztosítva, hogy sokféle eladó álljon rendelkezésre, így a cég jól pozicionálta magát a következő hónapokra.
Összességében az Apple és más nagyvállalatok is próbálnak reagálni a kereskedelmi válságra, és bár a jövőbeni vámok hatása továbbra is kérdéses, a vállalatok eddig sikeresen kezelték a helyzetet, sőt, a vásárlók esetleg készletezési hajlandóságának köszönhetően még profitálhattak is belőle.

